NEVOLJNI SVJEDOCI SREBRENIČKOG GENOCIDA

Četvrti dan kampanje Srebrebica 25: Zajedno protiv virusa poricanja

U SENSE Centru u Puli je četvrog dana kampanje "Srebrenica 25: Zajedno protiv virusa poricanja" prikazan video o svjedočenjima pripadnika vojske i policije bosanskih Srba, iznuđenih obavezujućim sudskim nalozima Haškog tribunala. Uz to su prikazane izjave voditelja srebreničke istraga Jeana-Rene Rueza, tužitelja Marka Harmona i istražiteljice Stefanie Frease

Video prilog "Nevoljni svjedoci" prikazuje svjedočenja bivših pripadnika vojske i policije bosanskih Srba i predstavnika civilnih vlasti iz područja Srebrenice, koji su u Haag najčće dolazili na osnovu obavezujućih sudskih naloga da bi pod zakletvom ispričali šta su radili i saznali u vrijeme srebreničkih događaja. Video “Nevoljni svjedoci” je dio interaktivnog narativa “Srebrenica: Genocid u osam činova” u produkciji SENSE Centra za tranzicijsku pravdu. 

Potom je emitirano više izjava haških istražitelja i tužitelja.

Glavni istražitelj MKSJ-a za Srebrenicu Jean-Rene Ruez naglasio je da su svi koji su sudjelovali u istrazi vjerovali i dokazivali su da je Ratko Mladić glavni krivac jer nitko drugi nije mogao narediti tako zahtjevne operacije. Ruez ističe da je srebrenički zločin bio završni čin rata u bivšoj Jugoslaviji i da zahtijeva zasebno objašnjenje, ali osoba koja bi ga trebala dati, Ratko Mladić, ne želi proći kroz taj proces.

Tužitelj Mark Harmon navodi da je u istrazi razgovarao s najmanje 100 pripadnika VRS-a i da su svi lagali da ništa ne znaju. "Znam da su bili pod pritiskom, ali kad se dogodi takav zločin imamo moralnu odgovornost da svjedočimo", upozorio je Harmon, dodajući da iako se sve odvijalo javno, samo jedan bosanskih Srbin je istražiteljima dao informacije o lokaciji jedne sekundarne masovne grobnice.

Poricanje zločina u Srebrenici "unazađuje cijelo društvo, stavlja utege na noge koji spriječavaju da napravimo korak naprijed", smatra Stefanie Frease, koja je bila dio Ruezovog istražiteljskog tima. Ona dodaje da poštuje ljude koji priznaju krivicu, jer priznajući što se desilo, može se napraviti taj korak naprijed.

Kampanja "Srebrenica 25: Zajedno protiv virusa poricanja" završava se sutra, projekcijom filma „Izvan razumne sumnje“ i emitiranjem specijalnih poruka predsjednika i glavnog tužitelja Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), Carmela Agiusa i Sergea Brammertza, kao i izjava žrtava i svjedoka genocida.